Gruntowe wymienniki ciepła

Co warto wiedzieć na temat gruntowych wymienników ciepła? Bazujące na nich instalacje służą do wstępnego ogrzania zimą lub ochłodzenia w sezonie letnim wprowadzanego do budynków powietrza. Tego typu wymienniki skutecznie wspomagają wentylację i najczęściej pełnią funkcję elementu uzupełniającego wentylację mechaniczną.

Jakie są główne zalety gruntowych wymienników ciepła? Pierwszą z nich jest darmowe ogrzewanie i dowilżanie powietrza zimą i ochładzanie oraz dowilżanie latem. Wymienniki ciepła tego rodzaju skutecznie redukują bakterie i grzyby. Gwarantują one bardzo dużą sprawność wymiany ciepła. Cechują się one niewielkimi oporami przepływu. Decydując się na ich instalację, skutecznie wyeliminować można tradycyjne, głośne, zużywające energię elektryczną wentylatory. Oprócz tego, gruntowe wymienniki ciepła są odporne na warunki gruntowe i atmosferyczne. Stanowią one ekologiczną alternatywę pozyskiwania energii do chłodzenia i ogrzewania.

Z jakiego gruntowymi wymiennikami ciepła możemy mieć do czynienia? Do wyboru jest ich wersja przeponowa oraz bezprzeponowa. Pierwsza z nich posiada warstwę oddzielającą media, tak zwaną przeponę, pomiędzy którymi dochodzi o wymiany ciepła (odbywa się ona przy pomocy wymienników rurowych). Jeżeli chodzi natomiast o wymienniki bezprzeponowe, w ich przypadku przepływające powietrze ma bezpośredni kontakt ze stosownie przygotowaną warstwą gruntu. Wykorzystywane są tutaj wymienniki płytowe oraz żwirowe.

Jak zbudowany jest najprostszy wymiennik rurowy? Tworzy go umieszczona pod ziemią rura PCV zakończona ponad jej powierzchnią czerpnią powietrza. Układa się ją z zachowaniem 1% spadku, który pozwala na odpływ skroplin w przypadku wyższych temperatur. Równie ważną kwestią jest tutaj uszczelnienie wszelkiego rodzaju rozgałęzień oraz odcinków łączonych. Wymienniki rurowe instalowane mogą być jako 1 pojedyncza rura o dużej średnicy lub układ kilku nieco mniejszych, które układa się równolegle, z zachowaniem około 1 metra odstępu.

-->