Jak zrobić wino z winogron

Domowej roboty wino z winogron zachwyca swoim smakiem i aromatem. Co więcej, posiada właściwości zdrowotne. Pite w umiarkowanych ilościach, skutecznie zapobiega chorobom serca i nowotworom.

Domowej roboty wino z jasnych winogron

Jak krok po kroku zrobić domowej roboty wino z jasnych winogron? Do tego celu potrzebne będą:

  • 10 kilogramów winogron,
  • 5 litrów wody,
  • 3,5 kilograma cukru,
  • drożdże winiarskie,
  • balon z rurką fermentacyjną lub inne szczelnie zamykane naczynie.

Pierwszy etap stanowi przygotowanie tak zwanej „matki drożdżowej”. W tym celu, wsypujemy drożdże winiarskie do butelki o pojemności 0,25 litra i zalewamy je przegotowaną, letnią wodą o temperaturze około 20 stopni Celsjusza tak, by pozostała nad nią wolną przestrzeń i mieszamy. Butelkę zakorkowujemy watą i odstawiamy w ciemne miejsce, w którym panuje temperatura pokojowa na 24 godziny. Dodajemy 0,5 łyżeczki cukru i mieszamy. Ponownie zakorkowaną butelkę trzymamy w temperaturze pokojowej przez około 2 — 4 dni.

Kolejny etap stanowi zmiażdżenie winogron tłuczkiem, zalanie ich wrzącą wodą i przecedzenie po upływie 3 dni. Powstały w ten sposób sok przelewamy do butli. 1/3 porcji cukru rozpuszczamy we wrzącej wodzie. Studzimy i łączymy z moszczem. Wlewamy całość do balonu, wypełniając go w 3/4. Dodajemy porcję „matki drożdżowej” w proporcji 30 — 50 cm3 na 1 litr nastawu. Mieszamy całość, wykonując butlą koliste ruchy i mieszając wewnątrz drewnianą łopatką lub wyparzoną, czystą łyżką. Zatykamy balon korkiem z waty, obwiązujemy kawałkiem płótna i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 20 dni. 7 dnia wlewamy drugą porcję cukru, a 15 — trzecią. Dodając ostatnią porcję cukru, wymieniamy korek z waty na korek z rurką fermentacyjną Odstawiamy balon na następne 30 dni. Następnie ściągamy sklarowaną warstwę wina przy pomocy specjalnej, gumowej rurki. Zakorkowujemy gąsiora, owijamy korek z rurką fermentacyjną przy pomocy waty i umieszczamy w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 12 stopni Celsjusza. Po upływie 3 miesięcy ponownie ściągamy wino do butelek, szczelnie zakorkowujemy, zalakowujemy i przechowujemy w pozycji leżącej. Domowej roboty trunek nadaje się do picia po upływie kilku miesięcy.

Wino domowej roboty z ciemnych winogron

Składniki niezbędne do zrobienia domowej roboty wina z ciemnych winogron to:

  • 10 kilogramów winogron,
  • 5 litrów wody,
  • 3,5 kilograma cukru.

Owoce miażdżymy na jednolitą masę przy pomocy specjalnej prasy, sokowirówki lub tłuczka do ziemniaków. Przygotowaną w ten sposób miazgę umieszczamy w butli, zalewamy 3 litrami przegotowanej, letniej wody i dodajemy 2 kilogramy cukru rozpuszczonego w 1 litrze wody. Całość mieszamy i zamykamy przy pomocy korka z rurką fermentacyjną. Po upływie 3 dni mieszamy 1,5 kilograma cukru z przegotowaną, letnią wodą i dodajemy do butli. Mieszamy, poruszając butelkę kolistymi ruchami i zamykamy. Po upływie tygodnia odcedzamy zawartość butli i zlewamy płyn z powrotem. Zamykamy ją korkiem owiniętym w tampon wykonany z jałowej waty i zostawiamy na około miesiąc. Ściągamy wino do gąsiora lub butli. Zakorkowujemy, owijamy watą korek z rurką fermentacyjną i umieszczamy naczynie w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 18 stopni Celsjusza. Po upływie 3 miesięcy ściągamy ponownie wino do butelek, zakorkowujemy, zalakowujemy i przechowujemy w pozycji leżącej.

-->