Jak zrobić mydło samemu (z dzieckiem)

Zabawy kreatywne to doskonały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Wraz z maluchem można na przykład zrobić jedyne w swoim rodzaju mydełko. Doskonale sprawdzi się ono na przykład w roli prezentu na Dzień Babci, ale nie tylko. To także świetny patent na to, by zachęcić pociechę do częstszego mycia rąk. Jak krok po kroku wykonać takie mydełko DIY?

Do wykonania mydła z dzieckiem potrzebne będą:

  • Gliceryna — dostępna jest ona w wielu różnych wersjach. Godna polecenia jest w szczególności baza biała oraz bez efektu rosy.
  • Barwniki — na sklepowych półkach spotkać możemy się ze zwykłymi lub niemigrującymi. Drugie z nich pozwalają na tworzenie rozmaitych fantazyjnych wzorów.
  • Olejki zapachowe — najlepiej dopasować je do indywidualnych preferencji dziecka.
  • Silikonowe foremki — ich główną zaletą jest duża elastyczność, dzięki czemu z łatwością będzie można wyjąć z nich gotowe mydełko, a następnie umyć foremkę pod bieżącą wodą.
  • Miseczka, w której rozpuszczana będzie gliceryna.
  • Ozdoby do mydełka — do tego celu wykorzystać można między innymi brokat i cekiny, lecz możliwości są tutaj niemalże nieograniczone.

Pierwszy etap robienia mydełka stanowi wybór gliceryny, barwników, olejków zapachowych oraz dekoracji i zabezpieczenie stołu, najlepiej przy pomocy ceraty. Baza mydła — gliceryna, dostępna jest w formie kostek. Na początku tniemy ją na kawałki, które będziemy później rozpuszczać. Można to zrobić na 2 sposoby — w niewielkim garnku na kuchence lub w mikrofalówce. Jako że po rozpuszczeniu gliceryna jest gorąca, należy uważać, aby nie wylała się na dziecku lub żeby maluch nie włożył rąk do naczynia wypełnionego gorącą masą.

Kolejny etap stanowi przelanie jej do foremek i dodanie barwników. W zupełności wystarczające będą 2 — 3 kropelki. Następnie mieszamy bazę i wlewamy olejek zapachowy. Jeżeli mydełko ma intensywnie pachnieć, najlepiej dodać około 8 — 10 kropelek. Jeśli natomiast powinno mieć ono subtelny zapach, wystarczy 5 kropli. Ponownie mieszamy bazę — dzięki temu zapach rozłoży się w sposób równomierny. Dodajemy ozdoby, wykorzystując do tego celu łyżeczkę, którą wtłaczamy je do środka mydełka. Zostawiamy mydełka na około 30 minut i czekamy, aż wystygną. Wyjmujemy je z foremek i zostawiamy do dalszego zastygania. Przed użyciem mydełek najlepiej odczekać dobę. Najlepiej przechowywać je w foliowych woreczkach lub opakowane w celofan.

Pozostałe po robieniu mydła ścinki można pozbierać, rozpuścić, dodać barwnik i uformować kulę. Chcąc uzyskać duże kostki, resztki mydełka wystarczy zalać bezbarwną masą.

Takie domowej roboty mydełko urozmaicić można na wiele różnych sposobów. W jego wnętrzu zatopić można różnego rodzaju pamiątki z wakacji, na przykład muszelki. Inny sposób to zrobienie mydełka z niespodzianką w środku. Umieścić można w nim na przykład plastikową figurkę w kształcie zwierzaka czy postaci z ulubionej bajki pociechy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by gotowe mydło ozdobić techniką decoupage, przyklejając do niego kolorowe serwetki.

-->