Podstawowe maszyny rolnicze
Rolnictwo to gałąź, która z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Efektem tego jest stale rosnące zapotrzebowanie na maszyny rolnicze. Jakie są ich główne zalety? Z jakimi maszynami możemy mieć do czynienia?
Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w maszyny rolnicze? Ich główną zaletą jest duża wydajność. Wyspecjalizowane maszyny umożliwiają precyzyjne wykonywanie poszczególnych zadań, takich jak na przykład siew czy oprysk. Kolejny ich atut to oszczędność czasu. Część prac w gospodarstwie należy wykonywać w ściśle określonym czasie, co sprawia, że niedopilnowanie terminów może wiązać się ze sporymi stratami finansowymi. Warto wspomnieć także o tym, że maszyny w znaczącym stopniu skracają czas pracy — czy to w niewielkich, czy w ogromnych gospodarstwach. Zakup maszyn rolniczych to także oszczędność energii. Korzystanie ze specjalistycznych nie angażuje siły człowieka, skutecznie go odciążając.
Podstawowymi maszynami rolniczymi są:
Ciągnik rolniczy – potocznie jest nazywanym także traktorem. Ciągnik rolniczy ma zastosowanie zastosowanie głównie w rolnictwie, do prac transportowych i polowych, stąd jego cechy charakterystyczne, czyli możliwość poruszania się w terenie, niewielki nacisk na glebę, zwrotność, a głównie uniwersalność. Najbardziej popularny ciągnik w Polsce to Ursus. Jest bardzo uniwersalny i łatwy w eksploatacji. Jego ważną zaletą są dość tanie części wymienne co nie jest wcale takie oczywiste na rynku części do maszyn rolniczych.
Przetrząsacze karuzelowe — dostępne są w kilku różnych wielkościach. Służą do przetrząsania siana oraz równomiernego rozkładania skoszonego materiału i jego napowietrzania. Prace wykonywane przy pomocy tego typu maszyn przygotowują skoszoną trawę do uformowania pokosu przez zgrabiarkę.
Kosiarki samobieżne oraz talerzowe — wykorzystuje się je do koszenia. Pozwalają one na przeprowadzanie zbiorów bez jakichkolwiek strat.
Zgrabiarki do siana — pozwalają na formowanie w wałki uprzednio skoszonego i wysuszonego materiału. Sprawia to, że siano może zostać zebrane w sposób ręczny lub mechaniczny, bez obaw o straty w wielkości zebranego materiału.
Prasy — służą do zbierania słomy, zielonki oraz siana, w znaczącym stopniu usprawniając żniwa. Do czynienia możemy mieć między innymi z prasami kostkującymi oraz rolującymi.
Przyczepy zbierające — dobrze sprawdzają się w charakterze wozów dozujących lub przyczep do transportu sieczki.
Sieczkarnie samojezdne — mają za zadanie jednocześnie kosić, rozdrabniać, ciąć, miażdżyć i transportować materiał na przyczepę przy pomocy specjalnego kanału wyrzutowego.
Brony wirnikowe — służą do uprawy gleb po pługu i siewu na rozluźnionych glebach. Jednym z ich rodzajów są brony talerzowe, które służą do spulchniania i rozdrabniania ziemi. Używane są po orce i zasiewie. Brony doskonale sprawdzają się do zwalczania chwastów i usuwania kłączy z pola.
Wozy paszowe i wycinaki do kiszonki — maszyny te przeznaczone są do wycinania bloków kiszonki i samokiszonki oraz przewożenia ich w miejsce skarmiania.
Siewniki mechaniczne oraz pneumatyczne — umożliwiają precyzyjny siew nasion w uprzednio ustalonych dawkach.
Rozsiewacze do nawozów — ich zadaniem jest równomierne rozsiewanie nawozów sztucznych. Umożliwiają nawożenie zbóż i roślin okopowych. Do czynienia możemy mieć z rozsiewaczami tarczowymi, pneumatycznymi i wahadłowymi.
Opryskiwacze polowe — głównymi zadaniami tych maszyn jest ochrona chemiczna i nawożenie zbóż, drzew, krzewów oraz roślin uprawnych.