Właściwości wody

Ludzki organizm składa się w około 70 — 75% z wody. Odgrywa ona kluczową rolę w jego funkcjonowaniu. Woda jest niezbędna do oddychania, a co więcej — nawilża wdychane przez nas powietrze i ochrania kluczowe dla życia narządy. Jako że nie zawiera kalorii, nie jest składnikiem energetycznym. Zamiast tego, umożliwia przemianę pożywienia w energię. Jakie jeszcze właściwości ma woda?

Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat wody? To związek chemiczny zbudowany z cząsteczek. Między atomami wodoru oraz atomem tlenu w cząsteczce wody występują wiązania kowalencyjne spolaryzowane. Krążąca w przyrodzie woda tworzy roztwory o zróżnicowanym składzie chemicznym. W temperaturze pokojowej jest ona pozbawiona barwy i zapachu.

Jakie są właściwości wody w kontekście funkcjonowania naszego organizmu? Umożliwia ona krążenie krwi i jest rozpuszczalnikiem dla znaczącej większości substancji oraz związków chemicznych. Woda sprawia, że możliwe staje się zachodzenie szeregu istotnych procesów. Jako składnik śluzu, skutecznie zapobiega ona tarciu organów wewnętrznych oraz kości w stawach. Oprócz tego, woda chroni przed urazami nasz mózg, rdzeń kręgowy oraz gałkę oczną. To właśnie w niej rozpuszczają się i są usuwane przemiany materii. Woda umożliwia również trawienie oraz wchłanianie. Wynika to z tego, że znajduje się ona w ślinie, która jest niezbędna w czasie żucia i formowania kęsów w ustach i enzymach trawiennych, które to działają w dalszych fragmentach przewodu pokarmowego. Woda to także termoregulator naszego organizmu. Pochłania ona ciepło, równomiernie je rozprowadzając, a dzięki parowaniu potu umożliwia schładzanie ciała.

Aby nasz organizm mógł funkcjonować w sposób prawidłowy, dostarczać musimy mu taką samą ilość wody, jaka została z niego wydalona. Tracimy ją wraz. moczem, potem, wydychanym powietrzem oaz kałem. Co ważne, podczas intensywnego wysiłku fizycznego przeprowadzanego w wysokiej temperaturze, dojść może do utraty wody na poziomie nawet 5 litrów.

Do głównych objawów odwodnienia zalicza się senność lub, wręcz przeciwnie, pobudzenie oraz niepokój. W przypadku niedoborów na poziomie 10% masy ciała, do czynienia możemy mieć z osłabieniem i problemami z oddychaniem oraz wydzielaniem śliny. Oddychanie 20% prowadzić może natomiast do obrzęku języka, utraty przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci (dotyczy to w szczególności osób w podeszłym wieku oraz niemowląt). Wbrew pozorom, przyczyną odwodnienia jest nie tylko picie niewystarczającej ilości wody. Prowadzić do niego może również nieracjonalnie skomponowana dieta, cukrzyca, alkoholizm, krwotok, wymioty czy długotrwała gorączka.

Jaką ilość wody powinniśmy pić każdego dnia? Powinno być to 2 litry, z wyłączeniem herbaty, kawy oraz alkoholu. Jak obliczyć zapotrzebowanie na wodę w zależności od masy ciała? W tym celu należy posłużyć się wzorem: 1,5 l + 0,05 l na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kilogramów.

-->