Woda destylowana

Woda destylowana to inaczej taka, która pozbawiona jest soli mineralnych oraz pozostałych substancji, które mogłyby ją zanieczyszczać. Uzyskiwana jest ona w procesie destylacji.

Woda destylowana znana była już w czasach starożytnych — wspominał o niej między innymi Arystoteles. Powszechnie stosowana była ona w Chinach, gdzie wykorzystywano ją do produkcji napoju alkoholowego na bazie ryżu. W przeszłości wodę destylowaną wytwarzano przez odparowanie wody pitnej ze słonej wody morskiej.

Jakie są jej właściwości? Z wyglądu woda destylowana niczym nie różni się od zwykłej. Nie posiada ona niemalże żadnego smaku, jest czysta i w wyjątkowych przypadkach nadaje się do picia. Nie dostarcza ona organizmowi żadnych składników mineralnych. Spożywać powinno się jedynie wówczas, gdy nie mamy dostępu do innej wody lub ta naturalna jest mocno zanieczyszczona. Pita częściej, prowadzić może do zakwaszenia organizmu. Woda destylowana nie wypłukuje z organizmu soli mineralnych. Jest ona jałowa. Nie zawiera metali ciężkich i wszelkiego rodzaju szkodliwych substancji, a także kamienia oraz chloru. Woda mineralna charakteryzuje się wysoką kwasowością, która wynosi około 7 pH.

W jaki sposób wykorzystywać można wodę destylowaną? Znajduje ona zastosowanie między innymi w akumulatorach, gdzie używa się jej w charakterze rozcieńczalnika elektrolitu. Wodę destylowaną używa się także w żelazkach — służy tam ona do wytwarzania pary. Stosowana jest ona także do produkcji leków, kosmetyków, odbitek fotograficznych, kryształowych luster, a nawet bombek choinkowych. Woda destylowana to także składnik powszechnie używany w akwarystyce, ogrodnictwie oraz wszelkiego rodzaju instalacjach wodnych. Z powodzeniem umieścić można ją także w nawilżaczu powietrza, czajniku czy piekarniku parowym. Znajduje ona również zastosowanie w medycynie — wykorzystywana jest ona tam do przygotowywania kroplówek oraz roztworów do iniekcji.

W jaki sposób uzyskuje się wodę parową? Otrzymywana jest ona przy pomocy destylatora do wody. Jego koszt to około 500 złotych. Urządzenie to pozwala na zmianę skupienia wody z ciekłego na gazowy. Następnie jest ona schładzana i ponownie przywracana do płynnej postaci. W przebiegu tego procesu do czynienia mamy z oddzieleniem substancji lotnych od mniej lotnych zanieczyszczeń lub rozłączeniem mieszaniny kilku różnych cieczy, które posiadają różną temperaturę wrzenia.

Jak uzyskać czystą wodę pitną, w sytuacji, w której mamy dostęp wyłącznie do wody morskiej lub pochodzącej z bajora? W tym celu, umieszczamy słoik na środku pojemnika z wodą, szczelnie przykrywamy ją folią, obciążamy kamieniem i zostawiamy na słońcu na kilka godzin. Naczynie wypełni są czystą wodą, jaka uzyskana została ze skroplonej pary.

Dobrą alternatywą dla domowej roboty wody destylowanej jest jej gotowa wersja dostępna między innymi na stacjach benzynowych lub sklepach z chemią gospodarczą. Sprzedawana jest ona w butelkach o pojemności kilku litrów i kosztuje kilkanaście złotych.

-->