Woda utleniona
Woda utleniona jest 3% wodnym roztworem nadtlenku wodoru. Posiada właściwości odkażające, bakteriobójcze, wybielające oraz odnawiające. Sprawia to, że znajduje zastosowanie między innymi w lecznictwie oraz kosmetyce. W jaki sposób używać można wody utlenionej? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Odkażanie ran — to najpopularniejsze zastosowanie wody utlenionej. Pełni ona tutaj funkcję środka przeciwbakteryjnego, który w obecności płynów ustrojowych pieni się, wydzielając tlen i mechanicznie oczyszczając ranę. Do tego celu z powodzeniem używać można również jodyny, spirytusu salicylowego czy preparatów zawierających cynk w składzie.
Płukanie ust w przebiegu chorób przyzębia oraz stanów zapalnych — jak przygotować taki naturalny preparat leczniczy? W tym celu, około 5 mililitrów wody utlenionej rozcieńczamy w 250 mililitrach wody i płuczemy nią usta kilka razy na dobę.
Płukanie ust w celu pozbycia się bólu gardła — tego typu płukankę przygotowuje się poprzez rozcieńczenie 5 mililitrów wody utlenionej w 250 mililitrach wody. Optymalna częstotliwość jej stosowania to 2 — 3 razy na dobę.
Płukanie ust w celu zniwelowania nieprzyjemnego zapachu — taka płukanka z wody utlenionej to sprawdzony sposób zarówno na pozbycie się nieświeżego oddechu, jak i zapachu cebuli czy czosnku wydobywającego się z ust po spożyciu tych warzyw.
Roztwór na katar i chore zatoki — aby pozbyć się tego typu dolegliwości, 7 kropli wody utlenionej mieszamy z 5 mililitrami soli fizjologicznej. Następnie, przy pomocy pipety wlewamy roztwór do jednej dziurki nosa, a następnie do drugiej. Alternatywne rozwiązanie to inhalacja przygotowana z 10 kropli wody utlenionej, 5 kropli soli fizjologicznej i 125 mililitrów gorącej wody. Mieszamy składniki ze sobą, nachylamy się nad naczyniem i zakrywamy głowę ręcznikiem.
Walka z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy egzema — do tego celu wykorzystać należy rozcieńczoną wodę utlenioną. Gdy natomiast do czynienia mamy z brodawkami lub grzybicą stóp, zmiany tego typu powinno się smarować nierozcieńczonym preparatem przez kilka dni, aż do momentu ustąpienia zmian skórnych.
Walka z trądzikiem — preparat na tego typu zmiany skórne przyrządza się poprzez namoczenie waciku kosmetycznego w 1,5% wodzie utlenionej. Nacieramy nim skórę, a po upływie 20 minut spłukujemy ciepłą wodą. Skuteczność tej metody jest związana z tym, że woda utleniona wykazuje właściwości antybakteryjne. Łagodzi stan zapalny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii. W podobny sposób pozbyć można się zaskórników.
Kąpiel na ból mięśni, stawów i kręgosłupa — aby pozbyć się tego typu dolegliwości, wlewamy 1 litr wody utlenionej do wanny wypełnionej wodą i zanurzamy się w niej na około 30 minut.
Naturalny spray owadobójczy — aby skutecznie ustrzec się przed ukąszeniami owadów, 200 mililitrów wody utlenionej należy zmieszać z 200 gramami cukru i 3,5 litra wody. Następnie przelewamy preparat do butelki z atomizerem i aplikujemy na skórę.